top of page

Bilim Kızı BAŞARILARI

Kızlarımızın başarılarını takip ediyor ve onlarla gurur duyuyoruz. Aşağıdaki listemizde her dönem kızlarımızın yeni başarılarını eklemek, doğru yolda olduğumuzu hissettiriyor.

Bilim Kızı Başarılı kızlarımızla gurur duyuyoruz.

2023-2024 Dönemi

Makalei staj, Birincilik-ikincilikle mezuniyet, erasmus, staj, sosyal fayda, girişimcilik, iş vb başarıları

Açelya AKLAN– Floteks’in sahipliğinde TEYDEP 1501 "Geri Dönüşüme giren muhtelif plastik atiklarndan, lyonik Solvent kullanımı ile Polipropilen'in ayrıştırılarak saf bir halde elde edilmesini saglayacak Proses Optimizasyonu’’ projesinde yer aldı.

• Ayşe Sude SIRMALI : Ankara Üniversitesi Böcek Morfolojisi ve Tohumlu Bitki Sistematiği Araştırma laboratuvarlarından gönüllü stajyer olarak kabul aldı.

• Büşra GÜLER : Erasmus+  staj kapsamında Fransa’da Paris-Saclay Üniversitesinde Prof. Dr. William Vainchenker yanında yaz dönemi boyunca stajyer olarak çalışma hakkı kazandı. 

• İldem YUSUF – "Bebek grubu kozmetik ürünlerde mikrobiyolojik kontaminasyonun belirlenmesi" üzerine bir proje hazırladı. TÜBİTAK 2247-C Stajyer Araştırmacı Burs Programı (STAR) kapsamında Sayın Prof. Dr. Ismail Tuncer Degim yürütücülüğündeki"Antineoplastikler ve İmmünomodülatör Farmakolojik İlaç Grubundan Olan Eribülin İçeren İlk Eşdeğer İlacın Geliştirilmesi"projesinde stajyer araştırmacı olarak çalışıyor.  Ocak 2024 itibari ile "Antineoplastikler ve immünomodülatör farmakolojik ilaç grubundan olan eribülin içeren ilk eşdeğer ilacın geliştirilmesi" projesinde araştırmacı olarak kabul aldı. TÜBİTAK 1002 projesinde laboratuvarda Anne sütü üzerine araştırma projesinde çalışmaya başladı.

• İrem Deniz Arberk : Erasmus+ başvurusu sonuçlandı. 2024-2025 akademik yılı bahar dönemini University of Amsterdam’da okuyacak.  

•  Mihrinur Öztürk : Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde R programlama dili eğitimine katılarak başarıyla tamamladı ve sertifika almaya hak kazandı.

• Sudenaz YAKICI -  “Popülasyon Genetiği” laboratuvarından kabul aldı. Adli bilimler Sempozyumu düzenleme kurulunda yer almıştır. 2024 Bilim Kızı İstanbul etkinliği sırasında Yeditepe Üniversitesi'nde tanışma fırsatı kazandığı Prof.Dr.Dilek Telci Temeltaş hoca yanında Genetik ve Biyomühendislik bölümünde yaz dönemi stajyerliğine kabul aldı. 

Bilim Kızı Başarılı kızlarımızla gurur duyuyoruz.

2022-2023 Dönemi

Makalei staj, Birincilik-ikincilikle mezuniyet, erasmus, staj, sosyal fayda, girişimcilik, iş vb başarıları

Açelya DALGIÇ- Biyoinformatik Yüksek Lisansı birinci sınıfı 3,71 ile tamamladı.

Aycan GÜNER - YÖK dil sınavından 87.5 aldı.Tübitak 2209 projelerini teslim ettiler. Tübitak Star Bursiyeri olarak stajını tamamladı ve  bir biyoteknoloji şirketinde  stajı yaptı.

Aysu DEMİRCİ – Biyoloji bölümünden 3,68  ile mezun oldu.. Bioinnovation Yarışmasının gerçekleştirilmesinde düzenleme kurulunda yer aldı.

Ayşe DEMİRBAŞ – Biyoteknoloji bölümünden 3,72 ortalama ile mezun oldu. Lisans eğitimi sırasında Tübitak 2209-A kapsamında projesi destek almaya hak kazandı. Selçuk Üniversitesi Biyoteknoloji bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Tübitak 2215 COST projesinde bursiyer olarak görev aldı. ChemistrySelect dergisinde "The Effects of Black Phosphorus-Based Composites on Foodborne Pathogen Growth and Biofilm" isimli makalesi yayınlandı. BAP desteğiyle yüksek lisans tezinin çalışmalarını yürütmektedir.

• İldem YUSUF – Moleküler Biyoloji ve Genetik (3,66 GNO) ve Eczacılık (3,5 GNO) çift ana dal yapıyor. Staj kabulü yapıldı. Her iki alanda da staj yapacak. Bioinnovation Yarışmasının gerçekleştirilmesinde düzenleme kurulunda yer aldı.

Ece Nur BAĞDAT - 3,61 ortalama ile yılı kapattı ve 2023-24 ikinci üniversite olarak bitki teknolojileri bölümüne başladı. Bioinnovation Yarışmasının gerçekleştirilmesinde düzenleme kurulunda yer aldı.. Bursa Uludağ Üniversitesinde 2 ay boyunca hem tarla hem de bahçe bitkileri bölümüyle staj yaptı. Tübitak 2209-A kapsamında  "Türkiye Endemiği Salsola Grandis Bitkisinin Çimlenmesine Tohumu Saran Periant Segmentlerinin Yıkanmasının Etkisinin Araştırılması" isimli projesi destek almaya hak kazandı.

•  Hümeyra DAĞDAGÜL – Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Psikoloji çift anadal psikoloji ortalaması 3.41 GNO. Tübitak bursiyeri olarak bu dönem okulda staj yaptı.. 2024 de SKBR3 Hücre Hattında Esansiyel Çay Ağacı Yağının Antikanser Etkinliğinin Belirlenmesi adlı projem TÜBİTAK 2209-A kapsamında destek almaya hak kazandı.

 Melisa ALTUN– TUBİTAK 2209 A projesine başladı. Yabancı dil sınav sonucu ALES: 82 aldı. Genetik Hastalıkları Değerlendirme Merkezi ve Doku Tipleme Laboratuvarı’nda gönüllü staj yaptı.

Merve KAYHAN - Tübitak bursiyeri olmaya hak kazandı. Yapay membran proteini üretmek için stajyer oldu. Harvard Aspire I. leadership programina kabul aldı.

Seda KARSAVRAN – Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm ikinciliği ile mezun oldu. Tübitak 2209-A projesini raporladı, Makale hazırladı. Teknofest Biyoteknoloji inovasyon yarışmasına katıldı. Patent başvurusu yaptı. Esas Holding'in desteği ile İngilizce Fırsatım programına hak kazandı. MbgTürkiye ekibinde topluluk gönüllüsü. Türkiye Biyologlar Derneği Junior Biologists Üniversite Temsilciliği ve sosyal medya üyeliği yapıyor. Farmasötik biyoteknoloji alanında konferans düzenledi. Altınotu bitki ekstresi içeren doğal yara örtüsü geliştirilmesi ve biyolojik & kimyasal karakterizasyonunun değerlendirilmesi konulu İkinci TUBİTAK 2209-A projesi kabul aldı. 

Tuğçe ÖZCAN - TUBİTAK 2210 C projesi yapıyor. Journal of Materials Chemistry (Q1, IF: 7.56) , "Superir photo-induced Antibacterial/ Antibiofilm Activities of ZnPcs/TiO2 and Computational Simulation Studies " de makalesi yayınlandı.. Selçuk Üniversitesi YL sını başarı 2024 de ile tamamladı. Avusturya da World Sustainable Energy Days, Young Researchers 2024, "Biogas Production from Aquatic Plants for Scale Down Geometry" isimli sunumunu başarı ile gerçekleştirdi. 

Zeynep Hazal GÜLAY -  Biyoloji 3.sınıfı 3,76 GNO ile bitirdi. Moleküler Sinirbilim Laboratuvarında ve Gıda Kontrol Laboratuvarında staj yaptı.

Bilim Kızı Başarılı kızlarımızla gurur duyuyoruz.

2021-2022 Dönemi

Makalei staj, Birincilik-ikincilikle mezuniyet, erasmus, staj, sosyal fayda, girişimcilik, iş vb başarıları

Bahar ÇANDUR - University Medical Center Hamburg Eppendorf- Center for Molecular Neurobiology Hamburg’da moleküler sinirbilim laboratuvarında staj yaptı. Max Planck bursiyeri olarak Max Planck Tubingen’de master departmanında eğitim alıyor.

Beyza TURGUT- 4 girişimcilik projesi, STK üyesi, 2 toplulukta lider olarak görev aldı. Türkiye’de ilk ve TEK BIOINNOVATION22 ve 23  Hackathon’unu gerçekleştirdi.

Beyza Gaye EDEPLİ– EKOG topluluğunda yönetim kurulu üyesi olarak kongre düzenliyor. Hacettepe Biyoloji bölümünden 3,35 ortalama ile mezun oldu. Yeditepe Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalında yaz stajını tamamlayarak tezli Yüksek Lisansa başladı. 

Büşra AĞIR – İYTE Kanser Araştırma merkezi projesinde Yüksek Lisansa başladı.  Gebze Teknoloji Üniversitesi Biyoteknoloji Lisansını Birincilikle bitirdi.

Gamze GÜLDEN -  COSPAR2022Assembly - de uluslararası makalesini sunma hakkı kazandı

Gözde UÇAN – Romanya Babeș Bolyai Üniversitesinde Moleküler biyoloji ve genetik bölümünde 4 aylık Erasmus stajını kazandı. Başarı ile mezun oldu.

 Yasemin SİPAHİ  – Georgia Univ Burslu Doktorasına devam ediyor.

Zeynep Didar KAYIKLIK – 2 adet İYTE de Biyoloji ve genetik stajını tamamladı. Sağlık Bilimleri Üniversitesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde tezli yüksek lisansa başladı. 

bottom of page