top of page
Ara
  • mujgan9

Bilim Kızı Bülteni 12 (Mayıs - Haziran 2023)

Merhaba Bilim Kızı gönüllüleri;

Bu bülten dönemimizde KURBAN Bayramını uzun bir tatil ile birlikte yaşadık. Sevdiklerimizle buluştuk. Dinlendik.

Bütün günleriniz sevdiklerinizle bayram gibi geçşin dileklerimle bu 2 ayda Bilim Kızı projemizde yaşadığımız uluslararası ve ulusal gelişmeleri sizlere özetlemek istiyorum.

Bu dönemde en güzel şeylerden biri ANNELER GÜNÜ'nü kutlamamız oldu. Bütün annelerin, evlatlarını kaybeden annelerin, evlat sahibi olmak isteyen ama olamayanların, evlat sahibi olmak istemeyen annelerin, evlatlarından bir sebeple ayrı olan annelerin ANNELER GÜNÜ'nü kutluyoruz.

Bağışçılarımızdan Ayşe AKŞİT hem annesine hediye aldı, hem de Bilim Kızı'na destek oldu. Teşekkürler...

Haziran ayında da BABALAR GÜNÜ'nü kutladık. KADINA, Bilime ve yaşama sevgi - saygı gösterip destekleyen bütün babaları sevgiyle kucaklıyoruz.


Ulusal ve uluslararası başarılı çalışmalar yapan hocalarımızı kızlarımızla buluşturarak onlara VİZYON katıyoruz. Mayıs 2023 Vizyon konuşmacımız çağdaş bilim insanımız 18 Mayıs 2023 saat 20:00 de dinledik. Youtube kanalımızdan Dr. Ramazan KARADUMAN'ın harika konuşmasını dilneyebilirsiniz.


Dr. Ramazan Karaduman Whozyme Biyoteknoloji kurucusu ve CEO’ sudur. Boğaziçi Üniversite’si, Moleküler Biyoloji, Genetik ve Kimya (çift ana dal) bölümünden 2000 yılında mezun oldu. 2006 yılında Almanya Göttingen Max-Planck Enstitü’sünde Biyokimya ve Kimya dalında doktorasını bitirdi. Aynı enstitüde, mikrobiyal ekspresyon metot geliştirmesi, rekombinant protein saflaştırması ve rutin büyük ölçekli üretimden (500 L fermentör) sorumlu yönetici olarak çalıştı. 2011-2016 yılları arasında, Almanya Münih Max-Planck Enstitü’sünde grup lideri olarak çalıştı; mikrobiyal ve memeli sistemlerinde birçok rekombinant proteinin orta ve büyük ölçekli ekspresyon ve saflaştırılmasında rol oynadı. 2016 yılında, İzlanda Alvotech firmasında çalışmaya başladı ve biyobenzer geliştirmesinde, proses ve teknoloji transferinde ve GMP şartlarında 2.000 L biyoreaktörlerde (SUB) üretimden sorumlu müdür olarak görev aldı. 2018-2022 yılları arasında Türkiye’nin en büyük biyoteknoloji üretim tesislerinden AbdiBio’da Ar-Ge, üretim ve kaliteden sorumlu biyoteknoloji direktörü olarak çalıştı. 2022 yılının Mart ayında Whozyme Biyoteknoloji’yi kurarak, biyofarmasötik ürün, enzim geliştirilmesi ve üretimi alanlarında çalışmalara başladı.

HAZİRAN 2023 Vizyon konuşmacımız çağdaş bilim insanımız 4 Haziran 2023 saat 20:00 de dinledik. Tıp doktoru olan İnci Aydemir, ulusal ve uluslararası pek çok başarıya imza atmıştır. Öğrencilik yıllarında Kyoto Üniversitesi ve Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) gibi saygın kurumlarda tam burslu stajlar yapmıştır. Mecburi hizmetini tamamladıktan sonra akademiye dönen İnci, Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesinde myelodisplastik sendrom üzerinde çalışmaktadır.

İnci aynı zamanda bilim tarihi meraklısıdır. Gazete Bilim’deki Darwin’in Solucanı isimli köşesinde merak ettiği konuları inceleyerek okuyucularıyla paylaşmaktadır.

Onu laboratuvarda ya da kütüphanede bulamazsanız muhtemelen dünyanın herhangi bir yerinde yeni kültürleri tanımaya çalışıyor ya da Premier Lig izliyordur.

Bilim Kızı'nın 2022-2023 dönemini başarıyla tamamladık. Bilim Kızı MENTİ'lerimiz ve bilim kadınlarından oluşan MENTOR hocalarımız ile Simbiyoz Aktivite den Hülya ARAS liderliğinde gerçekleştirdik. Bir kez daha yaşama bilimle değer katacak kadınlardan gurur duyduk ve umutlandık. Kızlarımın başarısı paylaşmadan edemiyorum. Ne mutlu bize...

Kızlarımın ismi ile bu başarıları paylaşmak istiyorum. Aynı zamanda sitemizde de sizlerin bilgisine sunuyorum. Okuyun, okutun lütfen, sizlerin de içi bizler gibi umut, gurur ve sevinç dolsun.

İldem YUSUF – Moleküler Biyoloji ve Genetik (3,66 GNO) ve Eczacılık (3,5 GNO) çift ana dal yapıyor. Staj kabulü yapıldı. Her iki alanda da staj yapacak. •Bioinnovation Yarışmasının gerçekleştirilmesinde düzenleme kurulunda yer aldı.

Aycan GÜNER - YÖK dil sınavından 87.5 aldı. Tübitak 2209 projelerinde raporlama -teslim aşamasındalar. Tübitak Star Bursiyeri olarak stajını tamamladı ve bir biyoteknoloji şirketinde de stajı yapmakta

Seda KARSAVRAN – Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm ikinciliği ile mezun oldu. Tübitak 2209-A projesini raporladı, Makale hazırlıyor. İkinci TUBİTAK projesine başvuruyor. Teknofest Biyoteknoloji inovasyon yarışmasına katıldı. Paten başvurusu yapıyor. Esas Holding'in desteği ile İngilizce Fırsatım programına hak kazandı. MbgTürkiye ekibinde topluluk gönüllüsü. Türkiye Biyologlar Derneği Junior Biologists Üniversite Temsilciliği ve sosyal medya üyeliği yapıyor. Farmasötik biyoteknoloji alanında konferans düzenledi.

Açelya DALGIÇ- Biyoinformatik Yüksek Lisansı birinci sınıfı 3,71 ile tamamladı.

Zeynep Hazal GÜLAY - Biyoloji 3.sınıfı 3,76 GNO ile bitirdi. Moleküler Sinirbilim Laboratuvarında ve Gıda Kontrol Laboratuvarında staj yapacak.

Tuğçe ÖZCAN - TUBİTAK 2210 C projesi yapıyor. Journal of Materials Chemistry (Q1, IF: 7.56) , "Superir photo-induced Antibacterial/Antibiofilm Activities of ZnPcs/TiO2 and Computational Simulation Studies " de makalesi yayınlandı.

Aysu DEMİRCİ – Biyoloji bölümünden 3,68 ile mezun oldu.. Bioinnovation Yarışmasının gerçekleştirilmesinde düzenleme kurulunda yer aldı.

Melisa ALTUN– TUBİTAK 2209 A projesine başladı. Yabancı dil sınav sonucu ALES: 82 aldı. Genetik Hastalıkları Değerlendirme Merkezi ve Doku Tipleme Laboratuvarı’nda gönüllü staj yaptı.

Ece Nur BAĞDAT - 3,61 ortalama ile yılı kapattı ve 2023-24 ikinci üniversite olarak bitki teknolojileri bölümüne başlayacak. . Bioinnovation Yarışmasının gerçekleştirilmesinde düzenleme kurulunda yer aldı.. Bursa Uludağ Üniversitesinde 2 ay boyunca hem tarla hem de bahçe bitkileri bölümüyle staj ayarladı

Merve KAYHAN - Tübitak bursiyeri olmaya hak kazandı. Yapay membran proteini üretmek için stajyer oldu.Harvard Aspire I. leadership programina kabul aldı.

Hümeyra DAĞDAGÜL – Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Psikoloji çift anadal psikoloji ortalaması 3.41 GNO. Bitirme projesi için Tübitak 2209 a başvuracak. Tübitak bursiyeri olarak bu dönem okulda staja başladı. Zorunlu staj için kabul aldı .

Ayşe DEMİRBAŞ – TUBİTAK-COST bursiyeri. BAP destiğiyle tezini hazırlıyor.


Sürpriz olarak da HATİCE SEHER TANRIVERDİ bize harika bir KEMAN DİNLETİSİ sundu. Bilimle sanatın güzel buluşmasını bize yaşattığı için teşekkür ediyoruz. MENTOR hocalarımız ile de süreçte yaşadıklarımızı paylaşarak, birbirimizden öğrendik ve daha neler yapabiliriz diye kollektif düşünceler ürettik.


KalDer (Türkiye Kalite Derneği) İNOVASYON ile DEĞER KATANLAR isimli kitabımızdan satın alarak, 5 kişiye hediye etti ve kütüphanesine aldı. Böylece de Bilim Kızı'na destek sağladı. Teşekkürlerimizle....

Yeşilova HOLDİNG Bilim Kızı BURS fonuna bağış yaparak yine yanımızda olduğunu gösterdi. Teşekkürlerimizle....


ATLAS Biyoteknoloji Bilim Kızı etkinliği Nesin Matematik Köyü'n de Bilim Tarihi ve Felsefesi isimli Bilim KAMPI'na katılacak kızlarımızdan 3 kızımızı destekleyerek kızlarımıza vizyon kattı ve bilime, yaşama ve kadına DEĞER KATTI. Teşekkürler...

Bilim Kızı yeni dönem çağrımızı açtık. Siz de görselimizdeki sorulara EVET diyorsanız lütfen https://www.bilimkizi.org/ sayfamızdan MENTİ OLMAK İSTİYORUM afişinin altındaki BAŞVUR düğmesine başvurabilir. Bilim Kızı sekmesinden BAŞVURU ŞARTLARIMIZI okuyabilir, kızlarımızın BAŞARILARINA tanıklık edebilirsiniz. Bilim kadını iseniz ise yeni dönem kızlarımızın zorlu kariyerlerini kolaylaştırabilirsiniz ve ana sayfamızdan MENTOR OLMAK İSTİYORUM afişinin altındaki BAŞVUR düğmesine basabilirsiniz.


HAKKINDA sekmesinden ise Ekibimiz, MENTİ'lerimiz, MENTOR hocalarımızı tanıyabilirsiniz. Paydaş-Bağışçılarımız sekmesinden ise, paydaşlarımızı ve bağışçılarımızı tanıyarak belki sizde bizleri desteklemek isteyebilirsiniz. Ayrıca VİZYON KONUŞMACIlarımızı ziyaret edebilir ve bize ufuk kazandıran konuşmalarını dinleyebilirsiniz. SATIN ALIN sekmesinden ise Bilim Kızı markalı ürünlerimizden sevdiklerinize hediyeler alırken YAŞAMA, BİLİME ve KADINA DEĞER KATARsınız.


Bilim Kızı deneyimlerini youtube kanalımızda paylaşmaya devam ediyoruz.

Bilim Kızı projemizi bir de başarılı kızlarımızdan Beyza Turgut dan dinleyin. Youtube kanalımızdan izleyin ve böyle akıllı kızlara erişebilmemiz için TEMEL BİLİMLER LİSANS eğitimi YAŞAM BİLİMLERİ YÜKSEK LİSANSI eğitimi alan kızları bilimkizi.org a yönlendirin. Soru ve önerileriniz için bana her zaman ulaşabilirsiniz. Heyecanla benim de Bilim Kızı'm olsun diyen dostlardan haber bekliyorum. Bilim Kızı BLOG sayfamızdan projemizdeki gelişmeleri ve BÜLTENİMİZİ takip edebilirsiniz. Bilim Kızı YOUTUBE Kanalımıza çok sayıda video yükledik ve sizlere görüntülü açıklamalarda bulunduk. Kanalımıza abone olup, soru ve yorumlarınızı iletip, beğenilerinizi ifade ederseniz daha çok kişiye erişebiliriz.

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page