top of page
Ara
  • mujgan9

Bilim Kızı Bülteni 9 (Kasım Aralık 2022)

Merhaba Bilim Kızı gönüllüleri;

Yeni yılın yaşamınıza gönlünüzce yenilikler getirmesi dileğiyle, 2022 yılının son iki ayı gerçekleştirdiklerimizi özetler iken, bütün bir yıl başardıklarımızı sizlerle paylaşmak istedik.

Bu vesile ile de yeni yılda Sağlıklı, başarılı günler diliyor ve BİLİME YAŞAMA ve KADINA kattığınız DEĞER BOL OLSUN diyorum. 2016 yılından bu yana gerçekleştirdiklerimizi özetleyerek, detay faaliyetlerimizi özetle sizlere hatırlatmak istiyorum.


Bağışçılarımızın katkısı ile 13 kızımıza BURS verdik. Bağışçılarımızın sayısı her geçen gün arttı. 24 Bireysel, 34 kurumsal bağışçımızı sitemizden öğrenebilirsiniz. Kurumsal olarak Bilim Kızı takıları alarak çalışanlarına hediye eden GİSBİR'e teşekkürlerimizle...


Bağışçılarımızın katkısı ile 5 kızımıza ingilizce eğitimi için profesyonel eğitimen eşliğinde 2 ay yoğun eğitim planladık. 7 Ocak itibari ile sınavlara hazırlık ve akademik ingilizce eğitimimiz başlıyor. Bunu olanaklı kılan Beyza TARAN, Melike Kahraman, Korhan Avşar, İkbal berkmen, Akile Özlem Ünsal Duygu Tanrıkulu, Arzu Kızıldağ, Yasemin Derya Metin, Yasemin Yıldırım !a teşekkürlerimizle... 1 kızımızın ingilizce seviye sınav harcını ve 1 kızımızın yurtdışı doktora sınav harcını ödedik. 1 kızımızın Türk Amerikan DERNEĞİN de 3 Ocak 2023 de başlayan TOEFL hazırlık eğitimini karşıladık. 2 kızımıza yaşam desteği verdik.

2022-2023 dönemi MENTİ, MENTOR ve BURS çağrılarımızın Ağustos sonu itibari ile kapandı. Bu yılın harika kızlarını ve değerli bilim kadınlarımızdan oluşan hocalarımıza SİMBİYOZ AKTİVİTE den Hülya ARAS hocamız eğitimler verdi, kızlarımızı ve hocalarımı seçtik, değerlendirdik ve sanatçımız ALİZE nin güzel sesi ve şarkıları eşliğinde eşleştirdik. 30 Bilim kadını mentorumuz desteği ile 36 kızımıza MENTORLUK hizmeti verdik. 185 adet 277 saat mentorluk görüşmesi yaparak, 8 değerlendirme toplantısıyla sürecin gelişmelerini değerlendirdik.


Bu yıl 22 bilim kadını hocamızın başvuruları içerisinden seçtiğimiz 12 hocamız 2 gün süren MENTOR Eğitimine katılarak bu yıl mentorumuz oldu. Bu yıl 20 kızımızın başvuruları içerisinden seçtiğimiz kızlarımızın 17 kızımız 1 gün süren MENTİ Eğitimine katılarak Bilim Kızı MENTİsi oldular. 2021-2022 Dönemi MENTOR hocalarımızdan 7 hocamız bu yılda programa devam etmek istediklerini bildirdiler ve onlarla da birlikte deneyimle zenginleştik. 2021-2022 Dönemi Bilim Kızı MENTİ kızlarımız programlarını başarı ile tamamlayarak, içlerinden 6 kızımız bu yıl AKRAN MENTORU olarak arkadaşlarına el vermek istediklerini belirttiler. 2 gün süren AKRAN MENTORU Eğitimine katılarak bu yıl AKRAN MENTOR'u oldular.


Eşleştirmelerinizde ETİK kurallarımız yanında, kızlarımız ve hocalarımızın PSİKOTEKNİK test sonuçlarına göre Klinik PSİKOLOG danışman hocamız ROZET Danışmanlık kurucusu Zeliha ÖZATA 'nın destekleri ile en uygun kişileri eşleştirdik. BAĞIŞÇIMIZ MENTORNITY üzerinden programa başladılar. Böylece yeni dönem Bilim Kızı MENTORLUK programımız başarı ile başlamış oldu.

Kızlarımız ve hocalarımız ile 2023 sürecimizi değerlendirdik ve yeni yıl faaliyetlerimizi planladık. 2023 yılında İstanbul Üniversite ve Ar-ge Merkezleri ziyareti ve Bilim KAMPI etkinliği planlıyoruz.


Sabancı VAKFI nın FARK YARATANLAR programına başvurduk. Böylece daha kurumsal ve tanınır olmak istiyoruz. Bizi izlemeye devam edin.


SİVİL DÜŞÜN isimli AB fonuna başvurduk. Hem tanınırlığımızı hem de kurumsal yaklaşımımızı gerçekleştirmek istiyoruz. Uluslararası fon desteği ile (Max PLANK, FRAUHOUFER, CERN, ESA vb) ve ABD (NASA, TESLA v.b) ve Uzak doğu (Çin, Kore, Japonya, Tayvan) ar-ge merkezlerini ziyareti planlıyoruz. Bu sebeple ürünlerimizden satın alarak bize destek olabilirsiniz.


Bilim Kızı ulusal ve uluslararası üniversitelerde etkinlik ve işbirliği yaparak uluslararası katılım ve işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz.

3 kızımızın uzmanlığına uygun staj, 1 kızımıza uzmanlığına uygun iş bulduk.

10 kızımıza İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Bursa Teknik Üniversitesinde ar-ge/lab bilimsel gezisi düzenledik. Hacettepe Üniversitesi EKOG kongresinde etkinliğimizi 2 kızımız ile birlikte sunduk. Uşak Üniversitesinde 3 bilim kadını ile birlikte Bilim Kızı projemizi tanıttık ve bilim kadınlarının hikayelerinden motivasyon aldık.


5 Bilim İnsanı (CERN den Dr. Gökhan Ünel, Almanya Ar-Ge Merkezi proje Lideri Dr. Pınar Kaya, Prof. Dr. Sinan Canan, Doç. Dr. Canan Dağdeviren, BASF Ar-ge ve İnovasyon Merkezi Direktörü Mübahat Akın ile Youtube semineriyle VİZYON konuşması ve 7 Clubhouse üzerinden bilim kadını semineri düzenledik ve 130 bilimsel seminer katılımcısını ağırladık.

ÇAĞDAŞ Bilim Kadınları serimizi 2023 Bilim Kızı TAKVİMİMİZ ile de hayata geçirdik. Böylece MENTOR hocalarımızdan oluşan bilim kadınlarının başarılarını içeren 24 Bilim kadını ile Bilim Kızı takvimimizi yayınladık ve satışa sunduk. 2023 ÇAĞDAŞ Bilim KADINLARIMIZ arasında Dr. Gamze KOZ, Dr. Bahar BAŞIM, Dr. Pınar KAYA, Dr. Selma YILMAZYILDIZ KAYAARMA, Doç Dr. Canan DAĞDEVİREN, Dr. Dilek ATAMAN BAĞDATLIOĞLU, Prof. Dr. Ayşe BEDELOĞLU, Ph. CandidateŞefika ÇOKCOŞKUN, Doç Dr. Halide Nihal AÇIKGÖZ, Dr. Pınar Senay ÖZBAY, Dr. Şeyma BOZKURT UZAN, Dr. Arzu BİLGİN yer alıyor.

Bilim Kızı'mız Beyza Turgut'un liderliğinde ve 8 Bilim Kızı'nın yarışmacı ve etkinlik düzenleyicisi olduğu 1 Hachathon etkinliği (BIOINNOVATION22) düzenledik. 21-23 Ekim tarihinde Ankara'da Türkiye'nin 12 farklı üniversitesinden özel seçilmiş öğrenci toplulukları 50 saat boyunca yarıştılar, MENTORLUK ve eğitim hizmeti sunduk ve 12 kişiden oluşan jurilerimiz ile birlikte BIOinovasyon Yarışmamızın İLK 3 takımını belirledik. İTÜ, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ekipleri ilk üçe girdi. Yaşama DEĞER katan bu gençleri kutluyorum. 2023 de Ankara ve Trabzon'da yeni hackathonlar da mentor, eğitmen, danışma kurulu üyesi olarak yenilikçi yaşamı iyileştiren projeleri ortaya çıkaracak etkinlikleri sürdüreceğiz.

Bakü' de AB destekli projedeyerinde ve bir AB ONLİNE etkinliğinde Bilim Kızı projemizi sunduk. 2 Uluslararası etkinlik ile uluslararası bilinirlilik ve tanınırlığımızı geliştirdik.


Global girişimcilik haftası kapsamında 360 derece Sosyal Girişimcilik sohbetlerini başlatan Simbiyoz Aktivite den Hülya ARAS ın konuğu oldum ve sosyal inovasyon Bilim Kızı ve sosyal girişimcilik anlattım. SİMBİYOZ AKTİVİTE Youtube kanalından izleyebilirsiniz.


Bilim Kızı DANIŞMAN MENTOR hocamız Semiha YILMAZ projemizi GENÇ GİRİŞİMCİYİZ TOPLULUĞUNDA projemizi anlattı. Teşekkürlerimizle...

MENTOR hocamız Dr. Meral MÜYESSER'in desteği ile kızlarımıza 4 Akıcı İngilizce konuşma dersi verdik.


Kızlarımızın başarılarını paylaştığımız ve birlikte öğrendiğimiz etkinlikler düzenledik. 1 Bilim Kızı başarı hikayesi oturumu ile ABD de doktora eğitimine giden başarılı kızımız Yasemin SİPAHİ'yi dinledik.


Her yıl Bilim Kızı projemizi destekleyen MUTLU AKU geçen yıl Bilim Kızı TAKVİMİ ve bu yıl çok sayıda Bilim Kızı Bez Çantası alarak kurumsal müşterilerine ve çalışanlarına hediyelerini gönderiyor. Böylece YAŞAMA BİLİME KADINA DEĞER KATIYOR. Teşekkürlerimizle ... Böylece 2023 için planladıklarımızı gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştık. Siz de Bilim Kızı ürünleri satın alarak alarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bilim Kızı gümüş takı lisanlı üreticimizin yeni ürünleri ile YENİ YIL hediyeleri hazırladık. değerli destekçilerimiz sevdiklerine SENİ SEVİYOR ve SANA DEĞER VERİYORUM derken bizler de 2023 etkinliklerimize bir adım daha yaklaştık.

Bilim Kızı YOUTUBE Kanalımıza çok sayıda video yükledik ve sizlere görüntülü açıklamalarda bulunduk. Kanalımıza abone olup, soru ve yorumlarınızı iletip, beğenilerinizi ifade ederseniz daha çok kişiye erişebiliriz.


Yeni dönemde sizleri de GÖNÜLLÜMÜZ, BAĞIŞÇIMIZ, MENTORUMUZ, MENTİMİZ ve BURSİYERİMİZ olarak aramızda görmeyi umut ediyor, sevgi ve selamlarımızı iletiyoruz.


46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page