top of page
Ara
  • mujgan9

Bilim Kızı Bülteni 15 (Kasım - Aralık 2023)

Merhaba Bilim Kızı gönüllüleri;

Bu bülten dönemimizde Kasım-Aralık 2023 dönemi gerçekleştirdiklerimizi sizlerle paylaşır iken, 2016 yılından bu yana başardıklarımızı da paylaşmak istedik.


Bilim Kızı Projemizdeki Gelişmeler2016 yılından bu yana başardıklarımızı aşağıda özetliyorum. 2024 de bizlerin maddi-manevi desteklerinizle bizlerle birlikte olacağınız inancı ile yolumuza kararlılıkla devam ediyoruz.

20 Şehrimizden 18 Yüksek Lisans, 77 Lisans başarılı kızlarımızdan başvuru aldık. Bu kızlarımızın %60 Biyoloji-biyoteknoloji-genetik, %40 Fizik-Matematik-Kimya öğrencisi.

 

Bilim kadınlarımızdan 75 Başvuru aldık, 53 devam eden hocamızın 22 si ile bu yıl kızlarımıza destek veriyoruz. Toplamda 58 kızımıza MENTORLUK hizmetini 41 Bilim kadını mentorumuz ile verdik. 30 kızımıza BURS,  24 kızımıza ingilizce eğitimi desteği, 8 kızımıza yaşam ve sağlık desteği, sınav harcı desteği, 10 kızımıza yetkinlik eğitimi sunduk. 3 kızımıza staj, 1 kızımıza iş bulduk. 14 kızımız ar-ge/lab gezisi + kampı yaptık. 24 Bireysel, 38 kurumsal destekçimiz bize katkı sağladı. 3 yıldır, 12+12 +12 ÇAĞDAŞ Bilim kadını ile Bilim Kızı takvimi hazırlıyor, başarılarını paylaşıyor ve kızlarımıza burs ve etkinlik giderlerinde kullanıyoruz.

 

5 Üniversite etkinliği (Uşak, İYTE, BTO, Hacettepe), 3 STK etkinliği (PERYON, Biyologlar Derneği, Tepebaşı Belediyesi-Eskişehir), 2 Uluslararası etkinlik (AB) gerçekleştirdik. 12 Bilim İnsanı ile Youtube semineri, 7 Clubhouse bilim kadını semineri yaparak VİZYON KONUŞMALARI düzenledik. 2 Hachathon etkinliği (BIOINNOVATION) de düzenleyici kızlarımız ile danışmanlık, mentorluk hizmeti sunduk. Ne mutlu bize….

Bütün Bilim Kızı haberlerimizden en önce, tabi bu dönemde TÜRKİYE CUMHURİYETİ'mizin en önemli gününü kutlamak istiyorum.

Bilim Kızı Aralık ayı VİZYON KONUŞMAcımız Ezgi Denizel Güven di. 2002 yılında Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümünden lisans, 2008 yılında Pamukkale Üniversitesi yüksek lisans, 2019 yılında Ege Üniversitesi travma sonrası gelişme ve psikolojik sağlamlık konularını kapsayan tez çalışmasıyla doktora derecesini alan hocamız BU STRESİ NE YAPMALI başlıklı konuşmasında kendimize sorup durduğumuz bir sürü soruya cevap verecek harika bilgiler sundu.

Neydi bu sorular?

1- Neden yaşarız?

2- Sosyal beynimiz nasıl çalışıyor?

3- Temas neden çok önemli?

4-Sosyal ilişkilerimizde kimi seçeceğimizi ne belirliyor?

5-Özşefkat neden önemlidir? ve daha bir sürü sorumuza ilişkin değerli sunum ile çok şey öğrendik... Teşekkürlerimizle...

Hocamızın konuşmasını kaçıranlar için youtube kanalımıza yükledim. Oradan izleyebilirsiniz. https://lnkd.in/duFUnyy7 


Bilim Kızı Yasemin Sipahi VİZYON KONUŞMASInda BİLİM YOLCULUĞUNDA AMERİKA isimli konuşmasını yaptı.

Bilim Kızı Yasemin Sipahi ilk başarı gururumuz 🥰Ne istediğini bilen, akıllı, çalışkan ve azimli … The University of Georgia ya #eğitim psikolojisi doktorasına başladı ve şimdi #özel ve #üstün yetenekli çocukların eğitimi için aktif bir şekilde akademik kariyerine devam ediyor 🧿🧿 Kasım ayı #Vizyon KONUŞMACIMIZ olarak 17 Kasım da bizlere #Bilim YOLCULUĞUNDA #Amerika başlıklı konuşmasını yaptı. Böylece Bilim Kızı nın akıllı kızlarına burslu doktora yaparak nasıl kariyer hedeflerine ulaşacaklarına dair hem yol gösterdi hem de motivasyon oldu. 🙏Daha nice kızımızın bilimsel başarılarına tanıklık etme dileğimizle Yasemin Sipahi yi alkışlıyor ve yolu açık olsun diyoruz 🥰 VİZYON KONUŞMASI BİLİM YOLCULUĞUNDA AMERİKA isimli konuşmasını kaçıranlar için you tube kanalımıza yükledim. İyi seyirler.. https://lnkd.in/dFMtihpS 

2024 Ocak ayında, Stevens Institute of Technology de kurucu direktör Prof.Dr. Dilhan Kalyon hocamızı dinleyeceğiz. Hepinizi bekleriz.

Bilim Kızı MENTOR hocamız Nermin Demirkol Kocaeli tv de #YaşamaDair programının konuğu oldu 👏👏👏#SıfırAtık projeleri, uluslararsı projeleri ve #BilimKızı projemiz ve #BilimKızıTakvimi mizden bahsettı🙏İzleyin ve başarılarına tanıklık edin 🧿🧿🧿 https://lnkd.in/dJZqAVQv


Bilim Kızı MENTOR hocamız ve danışma kurulu üyemiz Semiha Kablay YILMAZ, MBA⁩ UG İnsan Kaynakları & Danışmanlık dergisinde NEREDEN ÇIKTI BU KUŞAK KAVRAMI başlıklı makalesi 7-8-9 sayfalarında ve Bilim Kızı proje tanıtımımız 21. Sayfada okuyabilirsiniz 😀iyi okumalar


Bilim Kızı bu dönemin ilk değerlendirme toplantısını Simbiyoz Aktivite den Hülya ARAS hocamızın liderliğinde bilim kadınlarından oluşan MENTOR hocalarımız ve kızlarımız ile yaptık 🥰Kızlarımızın bilimsel başarılar elde etmesi için 9 aylık uzun soluklu kolaylaştırıcılık desteği veren hocalarımız ile geldikleri aşamayı değerlendirdik, kızlarımıza ihtiyaçlarını sorduk. 😃önümüzdeki aylar yapacağımız etkinlikleri planladık, daha neler yapabiliriz konuştuk🙏 Teşekkürlerimle..

Bilim Kızı projemizin MENTOR hocası Dilek Gūney Abuşoğlu, PCC yıllardır deneyimi ile süzdüğü hashtag#Koçluk üzerine söyleşiler konulu youtube oturumunda bilgiler veriyor kaçırmayın 😃https://lnkd.in/dpfnPHU2 

Bilim Kızı projemiz olarak, Baş ÖĞRETMENİMİZ #Atatürk'ü örnek alarak geleceğe DEĞER KATAN, bize emek veren, yol gösteren, geleceği aydınlatan 41 bilim kadını öğretmenimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü nü kutladık. 


Bilim Kızı olarak #Atatürk'ün bilime, kadına verdiği değeri yaşatmaya çalışarak 10 Kasım'da özlem ve saygıyla andık. 

Her yıl geleneksel olarak hazırladığımız, ÇAĞDAŞ BİLİM KADINLARI KOLLEKSİYONU haline gelen değerli çağdaş bilim kadınlarından oluşan Bilim Kızı 2024 TAKVİMİ’miz ile ülkemizin ÇAĞDAŞ bilim kadınlarının başarılarını yayınladık. MENTOR hocalarımızda olan bu ÇAĞDAŞ BİLİM KADINLARINI yaşarken alkışlamak ve tanınırlığına katkı sağlamak istedik. KURUMSAL siparişlerde 2.Sayfamızda SPONSOR olacak Firma-Kurum LOGOSU ve YENİ YIL MESAJI’nı içermektedir. 100 ve üzeri siparişler için mail gönderme yeterlidir. Böylece müşterilere, tedarikçilere ve paydaşlara KURUMSAL TAKVİMİZİ HEDİYE ederek, sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirebilir. Bilim Kızı TAKVİMİ 2024 de yer alan ÇAĞDAŞ Bilim kadınlarımız ve başarıları; (Unvan ve alfebetik sırada) Prof. Dr. Aylin Yaba Uçar Prof Dr. Nesrin Ozoren Doç. Dr. Elif Altürk Doç. Dr. Halide Nihal ACIKGOZ Doç. Dr. Handan Kayhan Doç.Dr. Meral Muyesser Doç. Dr. Nermin Demirkol Dr. Emine Sever Dr. Nesrin Manav Tatar Dr. Nesibe Manav Mutlu, Ph.D. Dr. Pınar Senay Özbay Dr. Şeyma Bozkurt Uzan Turkish Shipbuilders’ Association (GISBIR) her zaman olduğu gibi Bilim Kızı projemize desteğini, bu yıl Bilim KIZI 2024 TAKVİMİ ile gerçekleştirdi. Aynı zamanda VACCIZONE , Nermin Demirkol hocamız da takvimizden çok sayıda alarak bizelere katkı verdiler. Böylece YAŞAMA, KADINA ve BİLİME DEĞER VERDİĞİNİ bir kez daha gösterdiler. Teşekkürlerimizle... Bilim Kızı projemiz ile 2016 yılından bu yana; yaşama değer katacak kızlarımızın içerisinden, 10 yıl sonra 100 BİLİM KIZI'nın yetişmesine olanak sağlayarak, 1 BİLİM KIZI'nın Nobel ödülü almasına tanıklık etmek VİZONUMUZ peşinden koşuyoruz. Misyonumuz ise; maddi imkansızlık, fırsat eşitsizliği, vizyon sapması yaşayan, temel bilimler lisans ve yaşam bilimleri alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi alan kızların, bilimsel faaliyetlerinde başarılar elde edebilecek seviyede, eğitim ve yetiştirme süreçlerine katkı sağlamaktır. Bu amacımıza BURS, MENTORLUK ve ETKİNLİK faaliyetlerimiz ile devam ediyoruz.  


Bizi bilimkizi.org dan ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Soru ve önerileriniz için bana her zaman ulaşabilirsiniz. Heyecanla benim de Bilim Kızı'm olsun diyen dostlardan haber bekliyorum. Bilim Kızı BLOG sayfamızdan projemizdeki gelişmeleri ve BÜLTENİMİZİ takip edebilirsiniz.


Bilim Kızı YOUTUBE Kanalımıza çok sayıda video yükledik ve sizlere görüntülü açıklamalarda bulunduk. Kanalımıza abone olup, soru ve yorumlarınızı iletip, beğenilerinizi ifade ederseniz daha çok kişiye erişebiliriz.

39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page