top of page
Ara
  • mujgan9

Bilim Kızı Bülteni 14 (Eylül-Ekim 2023)

Merhaba Bilim Kızı gönüllüleri;

Bu bülten dönemimizde 2023-2024 dönemimize keyifle başladık. Yeni dönemimizde Bilim Kızı projemizdeki gelişmeleri özetlediğim Eylül-Ekim 2023 döneminde gerçekleştirdiklerimizi içeren BÜLTEN'imizi sizlerle paylaşmak istedim.


Bilim Kızı Projemizdeki Gelişmeler

Bilim Kızı yeni dönem çağrımızı açtık. 30 kızımız ve 20 bilim kadınımız başvuruda bulundu. 2 ay süren uzun mülakat, değerlendirme ve inceleme çalışmalarımız sonrasında, 22 kızımızı ve 12 yeni bilim kadını hocamızı bizlerle birlikte olmaya davet ettik. Aşağıda detaylı olarak tanıklık edeceğiniz gibi, eğitimlerimizi tamamladık, tanıştık ve sanatın büyüleyici gücüyle birlikte bilim kadınlarından oluşan MENTOR hocalarımız ile EŞLEŞTİREREK 9 ay sürecek olan MENTORLUK sürecimizi başlattık.


TEV Bilim Kızı BURS fonumuza başvuran 8 kızımıza uygun desteklerin sağlanmasını gerçekleştirerek böylece toplamda 30 kızımıza maddi destek sağlamanın huzurunu da yaşadık.

Bütün Bilim Kızı haberlerimizden en önce, tabi bu dönemde TÜRKİYE CUMHURİYETİ'mizin en önemli gününü kutlamak istiyorum. 29 Ekim 2023 de TÜRKİYE CUMHURİYETİ 100. YILI’nı kutladık. Sevgili #ATATÜRK’ümüzün Cumhuriyet kızları olarak, geleceğe bakıyoruz ve geleceğe DEĞER katmak için çalışıyoruz. Bizlere bu imkanı sağladığı için teşekkürlerimizle, ne mutlu güzel ülkemize...

Bilim Kızı projemizin yeni dönem bilim kadınlarından oluşan MENTOR hocaları ile Simbiyoz Aktivite den Hülya ARAS hocamızın mentorluğunde, Rozet Danışmanlık dan Klinik Psikolog hocamız Zeliha Özata birlikte tanıştık ve içimiz sevinç, mutluluk ve gurur doldu. Böyle başarılı ve gönlü büyük kadınlar YAŞAMA, BİLİME ve KADINA DEĞER kattıkça ülkemiz güzel olur. Hepsini sevgi ile kucaklıyor ve hoşgeldiniz diyorum.

Bilim Kızı2023-2024 yeni döneme başlayan kızlarımızı bilim kadınlarından oluşan mentor hocalarımızla psikoteknik test sonuçları ve interest of conflict oluşturmayacak şekilde klinik psikolog Zeliha Özata hocamızın değerlendirmeleri ile danışma kurulumuzun katkıları ile eşleştirdik 🥰ne mutlu bize 🙏geleceğe umutla bakıyoruz pırıl pırıl kızlarımızı çağdaş bilim kadınlarımıza 9 ay emanet ederek bilimsel başarı elde edebilmeleri için yol haritası hazırlamalarına kolaylaştırıcı hizmeti sunacaklar 🙏

Bilim Kızı 2023-2024 dönemi aramıza yeni katılan değerli bilim kadınlarına Simbiyoz Aktivite den Hülya ARAS hocamızın eğitimi ile başladı. Böyle değerli bilim kadınlarının bilimsel başarı elde edebilecek çalışmalara imza atmak isteyen kızlarımıza kolaylaştırıcılık hizmeti sunması çoooook değerli. Hepisini sevgi ile kucaklıyor ve kendileri güzel gönülleri güzel bu kadınların YAŞAMA, BİLİME ve KADINA değer katmalarını çok değerli buluyorum. Teşekkürlerimle;

Bilim Kızı 2023-2024 dönemi 22 kızımızla Simbiyoz Aktivite den Hülya ARAS hocamızın MENTİ olmak eğitimine katıldık. Ne mutlu bize pırıl pırıl geleceğin başarılı bilim kadınları ile bu yıl birlikte olacağız. Yolumuz uzun ama kızlarımız azimli, kararlı bir şekilde YAŞAMA, HAYATA Değer katmak için yola çıktılar. Bizlere de onlara destek vermek düşüyor.

19 Eylül 2023 de Cello Paradiso nun eşsiz dinletisi ve sohbeti ile Bilim Kızı 2023-2024 Eşleştirme toplantımızı heyecanla gerçekleştirdik. İyi bir dönem olması dileğiyle bütün kızlarımı ve hocalarımı sevgi ile kucaklıyorum. Bu yıl 58 kızımız ve 41 bilim kadını mentorumuz ile kararlı, gururlu bir şekilde YAŞAMA, BİLİME ve KADINA DEĞER katmaya devam ediyoruz.

4 harika kadından oluşan #CelloParadiso bize güzel gönülleri ile harika bir çello dinletisi sundular.

Buldan Eğitim ve Dayanışma VakfıBilim Kızıprojemiz adına ziyaret ederekMeryem Eroglu Salman, M.A.ın harika projelerine canlı canlı şahitlik ettim 🥰Böyle güzel gönüllü becerikli cevval kadınlar olduğu sürece kızlarımız okuyacak ve gelecek daha güzel olacak 🌹Bize cumhuriyetimizin 100.yılı etkinliklerindeBuldan Vakfının güzel etkinliklerini anlattı ve ürettikleri tabak altlığını hediye etti 🙏gönüllerinin güzelliği kadar güzel hediye için çoook teşekkür ederim. Yolları açık olsun daha çok kızımıza daha çok kaynakları olsun 🙏🌹🌹🌹

Denizli’ye gitmişken arkelojik kültürel mirasımızı da ziyaret etmeden duramadım.

Tabiki Bilim Kızı Yüksek Lisans öğrencisi Cansu BİLGİÇ i ziyarete geldim ve 6-7-8-9 sınıf öğrencilerine #BilimKızı projemizi anlattım 😃 çoook sevindiler 🥰geleceğin en azından 2 bilim kadını ile tanıştım böylece 🌹öğrenmenin temeli MERAK MOTİVASYON ve RİSK ALABİLME CESARETİ…

Peryön Güney Marmara nın 13-14 EKİM 2023 de 18.İNSAN YONETİMİ ZİRVESİnde #İnsanaDeğer temasında ben de Bilim Kızı projemizi anlattım. Ayrıca Uludag University nde YÜKSEK LİSANSINI yapan başarılı Bilim Kızı Açelya Aklan mız ile simbiyoz aktivite den MENTOR ve DANIŞMAN hocamız Hülya ARAS ile birlikte Semiha Kablay YILMAZ, MBA Zeliha Özata Yağmur Oruç Özlem Şenkoyuncu (Hacızade) hocalarımız ile BUSİAD - Bursa Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ın başkanı ve Eğitim sorumlusu nun nazik davetilisi olarak Floteks Automotive kurucu başkanı sn Celal Beysel in katıldığı yemekli tanışma ve deneyim-öneri paylaşım toplantımızda dünyaca ünlü #STEVENS Enstütü başkanı değerli hocamız Prof Dr. Dilhan Kalyon ile buluştuk🙏Bilim Kızı projemizin dünyaya açılımı için neler yapabileceklerimizi değerlendirdik 🙏Bizi davet edip tanıştıkları, dinledikleri, önerileri ile değer kattıkları için Teşekkürlerimle

Bilim Kızıprojemizin 2023-2024 dönemi 22 pırıl pırıl kızımız ile başladı. Tabi#VİZYONKONUŞMALARImızda. Bu dönem açılışımızı mentor hocamızElif Altürk'ün 2019 yılında yayınlanan#Mutluluğunİzindeisimli kitabından 20 Ekim 2023 de Saat 20:00 de güzel konuşması ile açtık.

Doç.Dr. Elif ALTÜRK, 29 Eylül 1974 yılında Giresun’da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Giresun’da bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya öğretmenliğinde lisansını (1997),Orta Doğu Teknik Üniversitesi / Middle East Technical UniversityKimya bölümünde Yüksek Lisansını (1999),İstanbul Teknik ÜniversitesiPolymer Science &Technology bölümünde ise doktorasını (2006) tamamladı. İTU üniversitesinde 1999-2006 tarihlerinde aynı zamanda araştırma görevlisi olarak çalıştı. Daha Sonra doktora sonrası araştırma için yaklaşık bir sene Fransa, Paris’deCY Cergy Paris Universitéüniversitesinde post-Doc olarak çalıştı. 2019 yılında ‘’Mutluluğun İzinde’’ kitabını yazdı. Bu konuda seminerler verdi. 2022 yılında Yaşam Koçluğu eğitimi alarak Yaşam Koçluğu sertifikası aldı. 2022 yılında Aşkın Felsefesi kitabını yazdı. Yaklaşık 13 sene TÜBİTAK Malzeme Enstitüsü'nde kıdemli uzman araştırmacı olarak görev yaptı. 2022 yılı itibari ile Okan Üniversitesi TTO direktörü olarak çalışma hayatına devam etmektedir. 2018 yılında Doçent unvanını almıştır. 31 adet bilimsel makalesi vardır. Makalelerine 429 atıf almıştır. 3 doktora, 2 master tezi yönetmiştir.


Bilim kadınıElif Altürkün kariyer hayatından süzüp derlediği MUTLU OLMANIN YOLLARI başlıklı#VİZYONkonuşması Bilim Kızı YOUTUBE kanalımıza yükledim. Kaçıranlar izleyebilir.

Elif Altürkhocamızın kitabını da edinebilir ve siz de mutlu olmanın yollarını öğrenebilirsiniz.


Hocamızın#Mutluluğunİzindeisimli kitabından bilimsel kariyer yolculuğunda demlediği, deneyimlediği harika konuşmasını youtube kanalımıza da yükledim. Kanalımıza abone olup sonraki harika bilim insanların bizlerle paylaştığı değerli bilgileri izleyebilirsiniz.

13 Ekim 2023 de #PERYON Güney Marmara Şubesinin İNSANA DEĞER temalı ZİRVESİNDE ben de GELECEĞE DEĞER başlıklı konuşmam ile Bilim Kızı projemizi anlattım.

Bilim Kızı’nın YAŞAMA, BİLİME DEĞER KATMASI için TEV Bilim Kızı Burs Fonumuz ile ihtiyaç sahibi kızlarımıza destek oluyoruz. Siz de destek sağlayabilirsiniz.


Bilim Kızı projemiz ile 2016 yılından bu yana; yaşama değer katacak kızlarımızın içerisinden, 10 yıl sonra 100 BİLİM KIZI'nın yetişmesine olanak sağlayarak, 1 BİLİM KIZI'nın Nobel ödülü almasına tanıklık etmek VİZONUMUZ peşinden koşuyoruz. Misyonumuz ise; maddi imkansızlık, fırsat eşitsizliği, vizyon sapması yaşayan, temel bilimler lisans ve yaşam bilimleri alanında yüksek lisans ve doktora eğitimi alan kızların, bilimsel faaliyetlerinde başarılar elde edebilecek seviyede, eğitim ve yetiştirme süreçlerine katkı sağlamaktır. Bu amacımıza BURS, MENTORLUK ve ETKİNLİK faaliyetlerimiz ile devam ediyoruz. Bizi bilimkizi.org dan ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Her yıl Bilim Kızı BURS fonuna destekleri ile yanımızda olan #STOPPLAS bu yıl da 2 kızımıza destek verdi. Teşekkürlerimizle…

Bütün kızlar toplandık 🥰Hemen her fırsatta bir araya gelme fırsatlarını kaçırmıyoruz. Bütün kızlar toplandık faaliyetlerimiz de devam ediyor. Bilim Kızıprojemiz ileTepebaşı BelediyesisininTepebaşı Sosyal Kuluçka MerkeziİLK ve TEK SOSYAL GİRİŞİM FESTİVALİNE 19-20-21 Ekim de katıldık. Tabi bu fırsatı da kaçırmadık. Kızlarıma kendi ellerimle diktiğim ve sanatçı komşumun keçe sanatı ile işlediği PiGirlçantalarını hediye ettim. 🥰

Tepebaşı BelediyesininTepebaşı Sosyal Kuluçka Merkeziharika etkinliğinde standımızdaBilim Kızıürünlerimizle kızlarımıza BURS olsun diye TAKVİM, GÜMÜŞ TAKI, BEZ ÇANTA,#i̇novasyoni̇ledeğerkatanlarKİTABIMI satmaya çalıştık. Prof Dr. Nermin Demirkol hocamız MENTİ'si Bilim Kızı Nazlınur Küçükterzi ile bizlere standımıza katıldılar.

Tepebaşı Belediyesi bşk yrd Suat Yalnızoğlu TEPEBAŞI SOSYAL KULUÇKA MERKEZİ etkinliğinde bizi ziyaret etti. Prof dr Nermin Demirkol hocamız ile SIFIR ATIK projelerinin sohbetini yaptık.

Hemen her fırsatta bir araya gelme fırsatlarını kaçırmıyoruz. Bütün kızlar toplandık faaliyetlerimiz de devam ediyor. Bilim Kızı projemizin danışman, eğitmen ve mentor hocası Simbiyoz Aktivite den Hülya ARAS ın organizasyonu ile çağdaş bilim kadınları mentor hocalarımız Doç. Dr. Handan Kayhan ve Doç. Dr. Halide Nihal ACIKGOZ hocalarımızla birlikte kızlarımız Sudenaz Yakıcı Ece Nur Bağdat Hacer Kerime Ateşci ile CUMHURİYETİMİZİN 100.yılında Ankara da bir araya gelerek #Atatürk ün emanetine sahip çıkışımızı bir kez daha gösterdiler 🙏

Bilim Kızı projemiz ile Tepebaşı Belediyesi sinin Tepebaşı Sosyal Kuluçka Merkezi nin İLK ve TEK SOSYAL GİRİŞİM FESTİVALİNE 19-20-21 Ekim de katıldık. Eti Makine nin Sercan Mertadam (Ph.D.) ve Tayfun Çağlar ziyaret etti 🙏teşekkürlerimizle

Bilim Kızı Nazlınur Küçükterzi ile Kocaeli Kongre Merkezi’nde, ‘İklim Krizi, Karbon Ayak İzi ve Biz ‘ Konferansı’nda başarılı bilim kadını #MENTOR hocamız Prof dr Nermin Demirkol hocamız Sıfır Atık Kulübünde yapılan ileri dönüşüm çalışmaları ve projelerini tanıttılae. Ne mutlu bize YAŞAMA, BİLİME, KADINA DEĞER katıyoruz.

Her yıl geleneksel olarak hazırladığımız, ÇAĞDAŞ BİLİM KADINLARI KOLLEKSİYONU haline gelen değerli çağdaş bilim kadınlarından oluşan Bilim Kızı 2024 TAKVİMİ’mizde yine ülkemizin bilim kadınlarının başarılarına tanıklık edeceksiniz. MENTOR hocalarımızda olan bu ÇAĞDAŞ BİLİM KADINLARINI yaşarken alkışlamak ve tanınırlığına katkı sağlamak ister misiniz? KURUMSAL siparişlerinizde 2.Sayfamızda SPONSOR olacak Firma-Kurum LOGOSU ve YENİ YIL MESAJI’nı içerecektir. 100 ve üzeri siparişler için bize mail göndermeniz yeterlidir. Böylece müşterilerinize, tedarikçilerinize ve paydaşlarınıza KURUMSAL TAKVİMİZİ HEDİYE ederek, sosyal sorumluluk projenizi hayata geçirebilirsiniz. Bilim Kızı TAKVİMİ 2024 de yer alan ÇAĞDAŞ Bilim kadınlarımız ve başarıları; (Unvan ve alfebetik sırada) Prof. Dr. Aylin Yaba Uçar Prof Dr. Nesrin Ozoren Doç. Dr. Elif Altürk Doç. Dr. Halide Nihal ACIKGOZ Doç. Dr. Handan Kayhan Doç.Dr. Meral Muyesser Doç. Dr. Nermin Demirkol Dr. Emine Sever Dr. Nesrin Manav Tatar Dr. Nesibe Manav Mutlu, Ph.D. Dr. Pınar Senay Özbay Dr. Şeyma Bozkurt Uzan Bireysel Kolleksiyonunuzu tamamlamak için 2022-2023 TAKVİM lerimizi de SATIN alabilirsiniz.

Turkish Shipbuilders’ Association (GISBIR) her zaman olduğu gibi Bilim Kızı projemize desteğini, bu yıl Bilim KIZI 2024 TAKVİMİ ile gerçekleştirdi. Böylece YAŞAMA, KADINA ve BİLİME DEĞER VERDİĞİNİ bir kez daha gösterdi. Teşekkürlerimizle... Her yıl geleneksel olarak hazırladığımız, ÇAĞDAŞ BİLİM KADINLARI KOLLEKSİYONU haline gelen değerli çağdaş bilim kadınlarından oluşan Bilim Kızı 2024 TAKVİMİ’mizde bilim kadınlarımızın başarılarını içeren yeni yıl takvimi ile Turkish Shipbuilders’ Association (GISBIR) sizlere yeni yıl mesajını veriyor.

2024 Bilim Kızı TAKVİMİZ de yer alan ÇAĞDAŞ bilim kadınlarımızdan Prof.Dr. Nesrin ÖZÖREN sahibi olduğu VacciZone Immunotherapy ile Bilim Kızı 2024 TAKVİMimizi kurumsal olarak satın alarak, YAŞAMA, BİLİME ve KADINA DEĞER kattı...

3 yıldır projemizin danışman, eğitmen hocası olarak MENTORLUK sürecini gönüllü olarak yöneten Hülya ARAS bizlere bir güzellik daha yaptı. Simbiyoz Aktivite den Hülya ARAS yeni çıkan kitabının telif gelirlerini Bilim Kızı projemize bağışladı. "Huli Hanım ile Çocuklara Masallar Büyüklere Tarifler: Pıtır ile Pıtırcık Ege Turunda," yemek tarifleriyle masalları birleştirerek her yaştan okura hitap ediyor. Teşekkürlerimizle, Okuyun, okutun... Teşekkürlerimizle...

Bilim Kızı projemizin 2 yıldır MENTOR hocası Şeyma Bozkurt Uzan projemizde ihtiyacımız olan maddi desteğiniz için teşekkürlerimizi sevgiyle iletiriz.

Kasım ayında da VİZYOn KONUŞMAlarımıza devam ediyoruz.

Bilim Kızı Yasemin Sipahi emin adımlarla ilerlediği bilimsel başarı yolculuğunun ipuçlarını bizlerle 17 Kasım 2023 saat 20:00 de paylaşacak. Siz de dinlemek istiyor iseniz bilimkizi.org da ana sayfamızdaki AFİŞİN yanındaki KAYIT OL tuşu ile kayıt olabilirsiniz. Yasemin Sipahi 1992 yılında Manisa`da doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Manisa`da bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi / Middle East Technical University İlköğretim Matematik öğretmenliğinde lisansını (2018), Matematik eğitiminde Yüksek Lisansını (2021), ve aynı bölümde 1 sene doktora eğitimini tamamladı. 2022`de The University of Georgia (UGA)`da Eğitim Psikolojisi bölümünde üstün yetenek ve yaratıcılık alanında burslu doktora eğitimi almaya hak kazandı. Halen UGA`de eğitim görürken araştırma görevlisi olarak çalışmakta ve aynı zamanda UGA Eğitim Psikolojisi Lisansüstü Araştırmacıları grubunda Üstün Yetenek ve Yaratıcılık bölümü temsilcisi olarak görev yapmaktadır. 2017-2020 yıllarında Bilim Sanat Merkezlerinin kurucusu Prof. Dr. Necate Baykoç’un Özel Eğitim Merkezi`nde matematik öğretmeni olarak çalışmıştır. Aynı zamanda Türkiye Zeka Vakı’nda 2017-2021 yıllarında Eğitim Programları Düzenleme, Gönüllülük Alımı, İş Geliştirme, Sosyal Medya ve Editörlük gibi pek çok alanda aktif görev almıştır. American Educational Research Association (AERA), World Council for Gifted and Talented Children (WCGTC) ve Georgia Association for Gifted Children (GAGC) gibi alanda ileri gelen konferanslarda sunum yapmıştır. Tezini Matematikte Üstün Yetenekli olan ve olmayan öğrencilerin problem çözme süreçleri üzerine yazan Yasemin Sipahi kitap bölümü ve makale çalışmalarına devam etmektedir. Ülkemizin PISA sonuçlarını bildiğinizi düşünerek, Bilim Kızı Yasemin Sipahi nin başarılarına tanıklık etmek istersiniz diye düşündüm. MENTOR hocamız Meral Muyesser e de teşekkürlerimi iletirim.

Soru ve önerileriniz için bana her zaman ulaşabilirsiniz. Heyecanla benim de Bilim Kızı'm olsun diyen dostlardan haber bekliyorum. Bilim Kızı BLOG sayfamızdan projemizdeki gelişmeleri ve BÜLTENİMİZİ takip edebilirsiniz. Bilim Kızı YOUTUBE Kanalımıza çok sayıda video yükledik ve sizlere görüntülü açıklamalarda bulunduk. Kanalımıza abone olup, soru ve yorumlarınızı iletip, beğenilerinizi ifade ederseniz daha çok kişiye erişebiliriz.

46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Komentáře


bottom of page