top of page
Ara
  • mujgan9

Bilim Kızı Bülteni 13 (Temmuz - Ağustos 2023)

Merhaba Bilim Kızı gönüllüleri;

Bu bülten dönemimizde sanıyorum ki, yaz tatilinizi yaptınız veya yapıyorsunuzdur. Sevdiklerinizle gönlünüzce güzel bir tatil geçirdiğinizi düşünerek, dinlenirken Bilim Kızı projemizdeki gelişmeleri özetlediğim Temmuz-Ağustos 2023 döneminde gerçekleştirdiklerimizi içeren BÜLTEN'imizi paylaşmak istedim.

Bilim Kızı yeni dönem çağrımızı açtık. 30 yeni kızımız ve 20 yeni bilim kadınımız başvuruda bulundu. Eylül ayında değerlendirmelerimizi tamamlayıp, EKİM ayında MENTORLUK, BURS ve ETKİNLİK hizmetimize başlayacağız.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü de TÜRKİYE BİYOLOGLAR DERNEĞİ nin düzenlediği 25. Ulusal BİYOLOJİ KONGRESİnde Doç. Dr. Halide Nihal ACIKGOZ mentor hocamızın başkanlık yaptığı oturumda Bilim Kızı projemizi anlattım.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü de TÜRKİYE BİYOLOGLAR DERNEĞİ nin düzenlediği 25. Ulusal BİYOLOJİ KONGRESİnde geçen dönem kızlarımızdan Büşra AĞIR İYTE de yüksek lisansına ve Ayşenur METE ise İYTE İnovasyon Merkezinde çalışmaya başlamıştı. Onlarla da buluşma şansı yakaladım.

Bilim Kızı Gözde Uçan ile Dna Barkodlama üzerine yüksek lisansını yapıp Jagiellonian üniversitesinde ve Babeş Bolyai üniversitesinde stajlarını tamamlayıp Türkiye ye döndü İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü de buluştuk

Bilim Kızı Büşra Ağırİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü de Moleküler biyoloji ve genetik bölümünde Kanser immünolojisi alanında yüksek lisans eğitimine başarıyla devam ediyor. Yolu açık başarıları bol olsun


7-13 2023 de Nesin Matematik Köyünde düzenlenen Bilim Felsefesi ve Tarihi kampına 4 kızımız ile birlikte katıldık. Öğrendik. Eğlendik, Gezdik. Bir haftalık güzel günlerimize ilişkin görselleri instagram kanalımızdan görebilirsiniz.

Atlas Biotechnologies Bilim Kızı'nın Nesin Matematik Köyü #Bilim Felsefesi ve Tarihi KAMPI'na kızlarımızın eğitim masraflarını karşılayarak bizlere destek verdi. Hem kızlarımıza vizyon, bilgi kattı hem de yaşama, kadına, bilime DEĞER KATTI. Teşekkürlerimizle...

Bu kampı olanıklı kılan Gürbüz Burak Kotaman kızlarımızın katılımında ulaşım masraflarını karşılayarak; bilime, yaşama, kadına DEĞER kattı...


#BilimKampı’ nda öğrendiklerimizi özetlemek isterim. MO 384 de baslayan #aristo anlayisi, #platon veya #eflatun akademia si ile dünya evrenin merkezinde idi ve ateş, su, toprak ve hava elementlerinden ve bilinmeyen eter elementinden oluşmakta idi. Sonrasinda tek tanrili dinler ile ‘#FrancisBacon ORAGONON KİTABI ‘nda bizleri yanıltan unsurlar öğrendik. İlgilenenler kitabı okuyarak derinlemesine bilgi edinebilirler. Yanıltan şeyler listesi; 1-Kabile putları, 2-mağara putları, 3-pazaryeri putları, 4-tiyatro putları…. ‘Deneyim, bilim, dil, felsefe sizi yanıltabilir ama bunlar olmadan bilim olmaz. Aklımız sonuçlara atlamaya pek heveslidir. Az sayıda veri ile hemen sonuç çıkarmaya kalkarız.’ Sürdürülebilir bir değer gerçekleşmesi için belki de bu putların ötesinde düşünmemiz gerekiyordur. Bilemiyorum siz ne düşündünüz. #ThomasKuhn un 1962 de yayınlanan BİLİMSEL DEVRİMLERİN YAPISI kitabında ‘Bilim bir paradigma içerisinde oyunun kurallarını bilerek bulmaca çözmektir. Bu çeşitteki eşölçülemezliklerle karşılaştırmalar yapmak anlamsızdır. Bir paradigma ancak diğer bir paradigma ile karşılaştırılabilir veya doğadaki karşılıkları ile karşılaştırılabilir. Paradigma kendini çözemez duruma gelince devrim gerçekleşir.’ Diyor. Siz ne diyorsunuz?

Bilim Kızı yeni dönem çağrımızı açtık. Siz de görselimizdeki sorulara EVET diyorsanız lütfen https://www.bilimkizi.org/ sayfamızdan MENTİ OLMAK İSTİYORUM afişinin altındaki BAŞVUR düğmesine başvurabilir. Bilim Kızı sekmesinden BAŞVURU ŞARTLARIMIZI okuyabilir, kızlarımızın BAŞARILARINA tanıklık edebilirsiniz. Bilim kadını iseniz ise yeni dönem kızlarımızın zorlu kariyerlerini kolaylaştırabilirsiniz ve ana sayfamızdan MENTOR OLMAK İSTİYORUM afişinin altındaki BAŞVUR düğmesine basabilirsiniz.

HAKKINDA sekmesinden ise Ekibimiz, MENTİ'lerimiz, MENTOR hocalarımızı tanıyabilirsiniz. Paydaş-Bağışçılarımız sekmesinden ise, paydaşlarımızı ve bağışçılarımızı tanıyarak belki sizde bizleri desteklemek isteyebilirsiniz. Ayrıca VİZYON KONUŞMACIlarımızı ziyaret edebilir ve bize ufuk kazandıran konuşmalarını dinleyebilirsiniz. SATIN ALIN sekmesinden ise Bilim Kızı markalı ürünlerimizden sevdiklerinize hediyeler alırken YAŞAMA, BİLİME ve KADINA DEĞER KATARsınız.

Bilim Kızı deneyimlerini youtube kanalımızda paylaşmaya devam ediyoruz.

Bilim Kızı projemizi bir de başarılı kızlarımızdan Beyza Turgut dan dinleyin. Youtube kanalımızdan izleyin ve böyle akıllı kızlara erişebilmemiz için TEMEL BİLİMLER LİSANS eğitimi YAŞAM BİLİMLERİ YÜKSEK LİSANSI eğitimi alan kızları bilimkizi.org a yönlendirin. Soru ve önerileriniz için bana her zaman ulaşabilirsiniz. Heyecanla benim de Bilim Kızı'm olsun diyen dostlardan haber bekliyorum. Bilim Kızı BLOG sayfamızdan projemizdeki gelişmeleri ve BÜLTENİMİZİ takip edebilirsiniz. Bilim Kızı YOUTUBE Kanalımıza çok sayıda video yükledik ve sizlere görüntülü açıklamalarda bulunduk. Kanalımıza abone olup, soru ve yorumlarınızı iletip, beğenilerinizi ifade ederseniz daha çok kişiye erişebiliriz.

34 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page