top of page
Ara
  • mujgan9

Bilim Kızı Bülteni 10 (Ocak Şubat 202)

Merhaba Bilim Kızı gönüllüleri;

6 Şubat ve sonrasında yaşadığımız ağır DEPREM nedeni ile ağır tramvalar yaşadık. Hepimiz çok üzgünüz, yastayız ve öfkeliyiz. Diliyorum ki siz Bilim Kızı gönüllülerimiz ve abonelerimizin sevdikleri ve tanıdıkları ağır hasar almadan kurtulabilmiştir. Yaşamını yitirenlere rahmet, yarılara acil şifa ve hepimize GEÇMİŞ OLSUN dileklerimi bir kez daha iletmek istiyorum.

Bu vesile ile de şifalanmamızın kolaylıkla olmasını ve güvenli günler yaşamamamızı diliyorum. Normalleşmeye çalıştığımız bu günlerde sizlerle Bilim Kızı Ocak-Şubat 2023 deki gelişmelerini sizlerle paylaşmak istiyorum.


Deprem süresince kızlarımıza bağışçılarımızın da desteği ile DEPREM Bölgesinden 8 yeni kızımıza bir yıllık BURS bağladık. Bilim Kızı 2022-2023 dönemi MENTİ lerimiz arasından DEPREM den etkilenen 4 Kızımızın acil ihtiyaçlarını karşıladık ve burs verdik. Manevi kayıplarını karşılayamasak da elimizden geldiğince destek olmaya çalıştık.


6 Mart 2023 de Uzman KLİNİK PSİKOLOG Ayşe Hazal Dündar moderatörlüğünde TRAMVA SONRASI DUYGU PAYLAŞIMI toplantısı yapacağız. Biraz olsun iyileşmeye çalışacağız.


2016 yılında başladığımız Bilim Kızı projemiz ile 2016 yılından bu yana toplamda 36 kızımıza ulaştık. Ocak ayında MENTİ ve MENTORLERİMİZ ile proje sürecimizi ve sonuçlarını değerlendirdiğimiz anket gerçekleştirdik. Bu anket sonuçları bizi çok mutlu etti. Aşağıdaki grafikte katılımcılarımız arasından ÇOK MEMNUN (%100) olduğunu ifade eden katılımcı oranlarını görüyorsunuz..


2023 itibari ile 2016 dan bu yana yaptığımız çalışmalarımızı değerlendirdiğimizde aşağıdaki sonuçları elde ettik. Bu sonuçları gururla sizlerle de paylaşmak istiyorum.

• 20 kızımıza BURS verdik.

• 7 kızımıza ingilizce eğitimi desteği

• 3 kızımıza DEPREM acil desteği, 2 kızımıza yaşam desteği, 1 kızımızın yurtdışı doktora sınav harcı

• 36 kızımıza MENTORLUK, 190 adet 360 saat görüşmesi

• 3 kızımızın uzmanlığına uygun staj

• 1 kızımıza uzmanlığına uygun iş

• 10 kızımıza ar-ge/lab bilimsel gezisi

• 10 kızımıza yetkinlik geliştirme eğitimi

• 130 bilimsel seminer katılımcısı

• 30 Bilim kadını mentorumuz

• 24 Bilim kadını ile Bilim Kızı takvimi

• 4 Üniversite etkinliği (Uşak, İYTE, BTO, Hacettepe)

• 2 Uluslararası etkinlik (Bakü-AB, Online-AB)

• 6 Bilim İnsanı ile Youtube semineri

• 7 Clubhouse bilim kadını semineri

• 1 Hachathon etkinliği (BIOINNOVATION22)

• 2022 ve 2023 de Çağdaş Bilim Kadınları Serisi olarak 24 Bilim kadınından oluşan Bilim Kızı takvimimizi çıkardık.

• 3 Üniversite etkinliği (Uşak, İYTE, Bursa Teknik) ve 1 Hachathon etkinliği (BIOINNOVATION22) gerçekleştirdik.

• Bakü’ de ve bir AB online etkinliği olmak üzere 2 Uluslararası etkinlikte projemizi sunduk.

• 4 Akıcı İngilizce konuşma dersi, 1 Bilim Kızı başarı hikayesi oturumu

• 8 değerlendirme toplantısı yaparak, mentorluk programımızı gözden geçirdik. 160 mentorluk görüşmesi ile kızlarımız 400 saat mentorlerinden kolaylaştırıcılık hizmeti aldı.

• 2 Sanatçımız ile Eşleştirme etkinliği gerçekleştirdik.

• 24 Bireysel, 34 kurumsal bağışçımız bize destek verdi.


Bağışçılarımızın sayısı her geçen gün arttı. 24 Bireysel, 34 kurumsal bağışçımızı sitemizden öğrenebilirsiniz. Bizlere bağışları ile destek veren kişi ve kurumlara teşekkürlerimi iletiriz. Siz de katılmak ister misiniz?


Her yıl Bilim Kızı projemizi destekleyen MUTLU AKU geçen yıl Bilim Kızı TAKVİMİ ve bu yıl çok sayıda Bilim Kızı Bez Çantası alarak kurumsal müşterilerine ve çalışanlarına hediyelerini gönderiyor. Böylece YAŞAMA BİLİME KADINA DEĞER KATIYOR. Teşekkürlerimizle ... Böylece 2023 için planladıklarımızı gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştık. Siz de Bilim Kızı ürünleri satın alarak alarak bizlere destek olabilirsiniz.


Bizlere ücretsiz NEFES eğitimi vererek de katkı sağlayan Elif İMRAHOR aynı zamanda DEPREM maddi desteği de sağlayarak kızlarımıza destek oldu.

TEV üzerinden DEPREM Bölgesindeki 8 kızımıza BİR YILLIK BURS desteğimize katkı sağlayan YEŞİLOVA HOLDİNG e de teşekkürlerimizi iletiriz.


8 Mart Dünya Kadınlar gününde DEPREM bölgesindeki kızlarımıza verdiğimiz yardımlara destek olmak isterseniz Bilim Kızı ürünlerimizden satın alabilirsiniz.

Ulusal ve uluslararası başarılı çalışmalar yapan hocalarımızı kızlarımızla buluşturarak onlara VİZYON katıyoruz. Bilim Kızı Ocak ayı VİZYON KONUŞMACIMIZ çağdaş bilim kadınımız Op.Dr GULSAH OZTURK ü 25 Ocak 2023 saat 20:00 de dinledik.

Beyin ve sinir cerrahisinin en güncel tedavi yöntemlerinden biri olan nöromodülasyon üzerine eğitim alan ve ülkemizde 6 yıldır yenilikçi tedavi yöntemlerini (beyin pili, omurilik pili, sinir pili ameliyatları) uygulayan Op. Dr Gülşah ÖZTÜRK konuğumuz oldu. Konuşmasında, parkinson, epilepsi, alzeheimer, obezite vb ağır sağlık sorunlarını beyin, sinir ve omirlik pili ile nasıl tedavi ettiğini anlattı. Özetle not aldığım ve çok etkilendiğim sözlerini paylaşmadan edemiyorum. Bilim Kızı you tube kanalımıza yüklediğimde kaçıranlar, lütfen kaydımızı izlesin ve bu akıllı ve başarılı bilim kadından benim kadar gurur duysun isterim. 1- İşini tutkuyla yapacaksın, kolayı herkes yapar, ZOR olanı başaracaksın 2- Hem cinsiyet hem de yurtdışı deneyimde ve eğitiminde kaldığı milliyet AYRIMCILIĞINI ve MOBBİNGi yaşarken, kendine verdiği o söz çok değerli.. ' Öyle bir şey yap ki kimse seni IRK, CİNS, DİN, MİLLİYET ayrımcılığına bırakamasın... !' ne büyük söz değil mi? 3- Farklı ne yapabilirsen onu ara ki farklı ol 4- Yaşamımızdaki çözüm alternatiflerini biz yaratır ve hazırlarız. Önemli olan yaşama değer katmayı istemektir... ! Daha nice deneyimler ile ne özlü bir yolculuk değil mi? Yolu açık olsun..

Ülkemizin yaşadığı ağır DEPREM nedeni ile 9 Şubat 2023 de planladığımız Bilim Kızı VİZYON KONUŞMAMIZI erteledik. Prof.Dr. Melih Bulut hocamız ile yeni tarihi belirlediğimizde duyuracağız. Mart ayı sonunda planladığımız Prof.Dr. Melih Bulut hocamız; çocuk cerrahı olarak başladığı yolculuğuna Şişli Etfal Hastanesinde Çocuk Cerrahisi Kliniğini kurarak devam etti. International Hospital, Anadolu Sağlık Merkezi, Yeditepe Üniversitesi Hastanelerinde başhekimlik yaptı. Başkent Üniversitesi Marmara Bölgesi Genel Koordinatörlüğü ve Medicana International İstanbul Hastanesi Genel Direktörlüğü görevlerinde bulundu. Hastane Dergisinden Yılın En İyi Hastane Yöneticisi Ödülünü, Hospital Manager Dergisinden de Yaşam Boyu Başarı Ödülünü aldı. Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneğinin bir süre başkanlığını yürüten Dr. Bulut sağlıkta inovasyon, yapay zeka, nadir hastalıklar ve yaşlılık konularında gönüllü çalışmalarda bulunmaktadır. Sağlıkta İşbirliği Platformunun kurucusu, Hedef Nobel İnsiyatifinin ve Sağlıkta Yapay Zeka Grubunun aktif bir üyesidir.

Bizlere bilimsel başarılara giden yolculukta bütün bu deneyimlerinin ışığında VİZYON katacağı için teşekkür ediyor ve hepinizi MART 2023 sonunda dinlemeye davet ediyoruz. https://www.bilimkizi.org/ sayfamızdaki afişin yanında yer alacak ETKİNLİKLERE KATIL - BAŞVUR düğmesine basarak KAYIT YAPTIRMANIZI rica ederiz.


Anlayışına teşekkür ediyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa ve zorlu koşullarda kalan bütün vatandaşlarımıza kolaylık diliyoruz.


Bağışçılarımızın desteği ile başladığımız İngilizce eğitimimiz ocak ayında başladı. Profesyonel yabancı dil eğitmeni Duygu AKAY hocamız ile her hafta 2 saat ingilizce eğitimi almaya başladılar ama DEPREM sebebiyle ara vermek zorunda kaldık. Ancak toplumsal olarak biraz iyileşme süreci yaşadıktan sonra derslerimiz devam edecek. Kızlarımızın ingilizce yeterliliğini önemsiyoruz.


Mentor hocalarımız kızlarımız ile yüzyüze de görüşerek desteklerini sürdürüyorlar. Hepsine bu güzel gönülleri nedeni ile teşekkür ediyoruz.


Türkiye Kalite Derneği#İnovasyon ile DEĞER KATANLAR isimli kitabımdan alarak Bilim Kızı projemize destek verdi. Böylece BİLİME, KADINA, YAŞAMA DEĞER KATTI... Teşekkürlerimizle...

Sizlerde 'Neden #İNOVASYON ile DEĞER KATANLAR kitabını almalıyım?' diye düşünüyor iseniz, işte size 5 sebep. 1- Dünya Gazetesi Başyazarı HAKAN GÜLDAĞ’ın 13 Mayıs 22 de EKONOMİ KİTAPLIĞINDA tanıtım yazısında CESARET VEREN BİR KİTAP OLARAK yorumlanmış ve değerlendirilmiştir. 2-Kitabın yazarı olarak, ülkemizde inovasyon yönetim sisteminin gelişmesi için 2020 yılından bu yana Ayna Komite Başkanı olarak çok sayıda faaliyete liderlik ediyorum. Dünyada bir ilk olan endüstriyel sektörde inovasyon yönetim sistemi sertifikasını ülkemizden bir kuruluş SOCAR Türkiye aldı. (https://lnkd.in/dh4n9b25) Dr. Ömer Özkan TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş ile işbirliği ile ülkemizde İNOVASYON YÖNETİCİSİ yeterlilik sınavı sürecini başlattık, böylece bahar aylarında ISO 500 de yer alan kuruluşların inovasyon yöneticileri artık yeterlilik sınavları ile yetkinliklerini kanıtlayabilecekler. Yasemin Gündoğdu Ceylan 3-ISO-56000 İnovasyon Yönetim sistemi standarlar serilerinin eşyazarıyım. Beykoz Üniversitesi ile Kurumsal İnovasyon Yöneticisi sertifika programı ile inovasyon yöneticileri yetiştirmeye başladık. Bu yıl ulusal ve uluslararası alanda UNDP, OECD, WİPO, ISO nun da katılımı ile çok sayıda tanıtım ve bilinirlik çalışması başlayacak. Dr.Hüsniye Fırat 4-Kitabımda ülkemizde inovasyon yönetimi alanında başarılı 3 kuruluşun (Floteks Automotive, Arcelik-LG ve Koza Yönetim) başarı hikayesi bizzat kendileri tarafından paylaşılıyor. Kitapta okuyucular kullanabilecekleri 46 dan fazla İnovasyon metod ve tekniği yanında, 3 Adet geliştirdiğim İnovasyon metodu detaylı olarak yer almaktadır. Kitap, İnovasyon hakkında 180 den fazla kitap ve 400 den fazla güncel kaynağı referans olarak kullanmakta, dünyada İnovasyon alanında gelinen son aşamayı göstermektedir. 5-Kitabımın telif gelirlerini 2016 yılında başladığım bir sosyal inovasyon projesi olan Bilim Kızı Projesine (bilimkizi.org) bağışlayarak, Temel bilimler alanında LİSANS ve Yaşam Bilimleri alanında YÜKSEK LİSANS eğitimi alan kız öğrencilere BURS, MENTORLUK ve ETKİNLİK destekleri vermekteyiz. Böylece sizlerde sürdürülebilirlik hedeflerinize ulaşmak için Bilim Kızı projesine destek vermiş olabileceksiniz.

Soru ve önerileriniz için bana her zaman ulaşabilirsiniz. Heyecanla benim de Bilim Kızı'm olsun diyen dostlardan haber bekliyorum. Bilim Kızı BLOG sayfamızdan projemizdeki gelişmeleri ve BÜLTENİMİZİ takip edebilirsiniz.


Bilim Kızı YOUTUBE Kanalımıza çok sayıda video yükledik ve sizlere görüntülü açıklamalarda bulunduk. Kanalımıza abone olup, soru ve yorumlarınızı iletip, beğenilerinizi ifade ederseniz daha çok kişiye erişebiliriz.


Yeni dönemde sizleri de GÖNÜLLÜMÜZ, BAĞIŞÇIMIZ, MENTORUMUZ, MENTİMİZ ve BURSİYERİMİZ olarak aramızda görmeyi umut ediyor, sevgi ve selamlarımızı iletiyoruz.


39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page